időpontfoglalás

20-22. heti 
ultrahang szűrés

Az érvényben lévő magyar törvények a 2. trimeszteri rendellenesség szűrést a 18-19. héten írják elő, ezért a kismamák számára ez a vizsgálat semmiképpen nem maradhat el.
A magzat szerveinek méretei a terhességi kor előrehaladtával folyamatosan növekszenek, így magától értetődő, hogy a magzati struktúrák valamint a kromoszóma markerek ultrahanggal történő megítélése is javul.
20-22. heti ultrahang szűrés
A 20-22. heti ultrahang szűrés során megmérjük a magzat testrészeit, megállapítjuk a magzat fejlődési ütemét. Megfigyeljük a magzat életműködését, vizsgáljuk a magzat testkontúrjait, alaposan és részletesen ellenőrizzük a szervek és testrészek épségét, egészséges kifejlődését, különös tekintettel a magzat szívére, agyszerkezetére és gerincére. Keressük azokat az apró jeleket, amelyek utalhatnak valamilyen rendellenesség vagy kromoszómahiba meglétére. A vizsgálat alkalmával a méhlepény egészséges működése is ellenőrzésre kerül és a magzatvíz mennyiségét is megállapítjuk. Amennyiben a várandós kéri, elvégezzük a kiterjesztett magzati szívultrahang szűrővizsgálatot és a méhnyak hosszának vizsgálatát (cervix mérés) a koraszülés előrejelzéséhez.
A 18-19. héten végzett ultrahang szűrésnek mintegy kiegészítéseként javasoljuk a 20-22. heti anatómiai és kiterjesztett magzati szívultrahang szűrővizsgálatot mely során a nagyobb magzati méreteknek és a jobb láthatóságnak köszönhetően a fejlődési rendellenességek 95%-a, míg a súlyos szívhibák 94%-a kiszűrhető, elvégzését így minden terhesnek ajánljuk. Ezen kívül lehetőség van a 18-19. héten még nem szűrhető rendellenességek felismerésére, mint például a lissencephalia, microcephalia, törpenövés stb., ezért elvégzése mindenképp ajánlott.

Milyen más hasznos információt nyújt
a 20-22. heti ultrahang szűrés?

A 20-22. heti ultrahangvizsgálat során vizsgáljuk:
  • a lepény szerkezetét, ún. hematoma (bevérzés) és lepényi ciszták jeleit keresve. Lepényi hematomát gyakrabban látunk olyan várandósoknál, akiknek az 1. timeszterben pecsételő vérzésük volt. Abban az esetben, ha a lepény állományának >20%-át foglalja el hematoma/ciszta, a magzat növekedési visszamaradásának esélye emelkedik és a lepény funkciójának gyakoribb kontrollja javasolt a 3. trimeszterben.
  • a lepény helyzetét, ún. mélyen tapadó lepény (olyan lepény, mely eléri a belső méhszájat) és elölfekvő lepény (placenta praevia, olyan lepény mely fedi a belső méhszájat) után kutatva. A várandósok 2-3%-ánál látjuk ebben a terhességi korban ezeket a lepényi helyzeti rendellenességeket. A 3. trimeszterben a lepény „vándorlásával” előfordulásuk csökken. A lepény fenti két helyzeti rendellenessége a spontán hüvelyi szülést nem teszi lehetővé.
  • a lepény beágyazódási zavarait (placenta accreta, increta, percreta spektrum), melyek a magzat megszületését követően életveszélyes anyai vérvesztéshez vezethetnek
  • a méhszáj területén szabadon futó köldökzsinór ér (vasa praevia) jelenlétét. Ez a rendellenes helyen futó ér a burokrepedéssel egyidejűleg elszakadhat (pl.: szülés megindulásakor) és súlyos akár életveszélyes magzati vérveszteséget okozhat. A vasa praevia kizárása ebből adódóan rendkívül nagy jelentőséggel bír.
  • a méh jóindulatú simaizom elváltozásainak (mióma) jelenlétét, azok helyzetét és nagyságát. Bár terhesség alatt a legtöbb mióma különösebb panaszt nem okoz, a nagy méretű vagy a méh alsó szegmentumában elhelyezkedő miómák a magzat fekvési, beilleszkedési rendellenességeit okozhatják, ritka esetben szülési akadályt képezhetnek.

Nőgyógyászati vagy szülészeti vizsgálatra van szüksége? Foglaljon időpontot még ma debreceni vagy nyíregyházi diagnosztikai központunkba!

Gondoskodás
és szakértelem felsőfokon
Időpontfoglalás
Copyright © 2023 OMED
Készítette:
cross