A köldökzsinór szövet mesenchymális őssejtjei alternatívát képviselnek a sejtterápiára a szervezet sérült szöveteinek regenerációjához. Ezeket az eljárásokat regeneratív orvoslásnak nevezik.
Napjainkban a köldökzsinór szövetből származó őssejteket azoknál a pácienseknél használják fel, akik májelégtelenségben, diabéteszben, szklerózis multiplexben, szívizom károsodásban, mielodiszpláziában szenvednek. Ezeknek a tanulmányoknak az eddigi eredményei kimutatták, hogy köldökzsinór szövet mesenchymális sejtjeinek felhasználása megvalósítható és a páciensek számára biztonságos.
A mesenchymális őssejtek immunszupresszív és immunmoduláló képességei segíthetnek a krónikus gyulladásos és autoimmun folyamatoknál.
A köldökzsinórvérből nyert őssejteket ma már több mint 80 féle kórkép kezelésére használják.
Leginkább onkológiai és hematológiai (vérképzőszervi) megbetegedések (leukémiák, limfómák, szervek rákos megbetegedései), a vérképzés, az immunitás, a metabolizmus (anyagcsere) szerzett vagy örökölt meghibásodása és egyebek esetében.
A köldökzsinórvér mindazonáltal más típusú őssejteket is tartalmaz, amelyek a gyermek korai fejlődési szakaszából származnak, és képesek átalakulni különböző típusú sejtekké (például az izmok, a csontok, a porcok, a máj sejtjei vagy a szívizom sejtjei). Ezek a sejtek hatalmas potenciált képeznek egy vadonatúj orvosi szakterület – a regeneratív orvoslás számára, amely a károsodott szervek megújításával (regenerációjával) foglalkozik.
A köldökzsinórvér gyógyító és regenerációs képességét vizsgálják a következő esetekben is: gyermeki agyi bénulásban, a születés során bekövetkező agykárosodásban, 1-es típusú diabéteszben, hallásvesztésben szenvedő gyermekeknél.
Az Orosz Medicina Centrum orvosai megfelelő intézeti háttérrel a köldökzsinórvér levételének szigorú szabályait betartva veszik a mintákat.
• Debrecen – Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika
• Nyíregyháza – Jósa András Oktató Kórház, Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály